html

22.4.14

OCENANIE ZBYT POCHOPNIE LUDZI NIE JEST DOBRE

Od samego początku narodzin przez całe życie jesteśmy oceniani przez innych. W przedszkolu już zaczynają nas oceniać pierwsi wychowawcy i mówią czy dobrze czytamy, piszemy, śpiewamy.
Od podstawówki zaczyna się już inny rozdział. Każda osoba, która do niej uczęszcza zaczyna być oceniana nie tylko przez nauczycieli pod względem nauki, ale także zaczyna być oceniana przez swoich znajomych lub osoby, które nawet nie zna. Większość ludzi, którzy nie znają Cię do końca, bo przecież trzeba dużo czasu, aby kogoś poznać wystawia o Tobie opinię. Jednak ta opinia nie jest obiektywna, a w dodatku jest często przekazywana innym. Nawet osoby, które spotykają Cię pierwszy raz potrafią wystawić jednoznaczna opinię na Twój temat poprzez sposób zachowania, pierwsze wrażenie, które na nich wywarłeś lub przez wygląd. Spotkałam się wiele razy z sytuacją, gdy osoba, która posiadała modne, drogie ciuchy lub zachowywała się w taki sposób, aby przypodobać się jakiejś osobie, była lepiej oceniona niż gdyby pokazała swoje prawdziwe ''ja'' lub miała zwykłe ciuchy.


Jaki można wyciągnąć z tego wniosek? Taki, że bardzo duża ilość osób, nie jest sobą i potrafi się zmienić na rzecz zaimponowania komuś, a także, aby być zaakceptowany przez jakieś towarzystwo.
Tylko kim jesteśmy, aby ocenić kogoś po pierwszej rozmowie? Jakie zdolności musimy posiadać, aby w ciągu paru godzin, a nawet minut wiedzieć tyle o kimś, aby go ocenić? Czy to nie jest dosyć śmieszne i absurdalne? Sama spotkałam się wiele razy kiedy poprzez wystawianie o mnie jakiejś opinii powstała fałszywa plotka. Wydaję mi się, że ludzie są już tak zaprogramowani, aby wszystko oceniać. Oceniać sytuacje w jakiej się znajdują, oceniać film, który nawet nigdy nie oglądali, oceniać kogoś po szczegółach i drobnostkach, jednak czy to jest w porządku wobec ludzi, o których wiemy mało? Kiedyś będąc w autobusie widziałam pewną sytuacje. Autobus był zapełniony ludźmi i nie było już wolnych miejsc siedzących. Na jednym miejscu siedziała młoda kobieta, około 20 paru lat. Koło niej stanęła starsza pani, zaczęła wzdychać, mówić jak jej to ciężko, aż w końcu zebrała się na odwagę, aby upomnieć tę młodą kobietę, że jest bardzo nie kulturalna, bo nie chce ustąpić jej miejsca. Dwudziestoparolatka w lekkim zdziwieniu ustąpiła miejsca i stanęła obok. Nie było w tym niczym dziwnego(no oprócz bezczelności), ale ta młoda kobieta nie miała jednej nogi i chodziła o kulach. Starszej pani zrobiło się zapewne głupio. Kończąc już chciałabym podsumować cały post cytatem:

''Nie oce­niaj ludzi, jeśli nie znasz ich to­ku myśle­nia i war­tości, które wyz­nają. Bo dla nich Ty też możesz być głupcem.'

32 komentarze:

 1. Słyszałam o sobie wiele plotek, w których nie było nawet ziarka prawdy, ale no cóż.. ludzie.. :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację w stu procentach. Nie powinniśmy oceniać ludzi na podstawie pierwszego wrażenia.
  Na blogu poruszasz ważne tematy i piszesz o różnych sprawach. Uwielbiam ten blog i obserwuję.
  http://smajlek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. my o sobie słyszałyśmy dużo plotek, po prostu się z nich śmiejemy. Ci którzy chcą w to wierzyć, nie są warci naszej uwagi, więc się nimi nie przejmujemy :)
  klikniesz w baner choies? dla Ciebie to tylko chwila :)
  http://julka-paulinaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że to dlatego, że chcielibyśmy być WSZECHWIEDZĄCY. Dlatego oceniamy wszystko i wszystkich.
  Kiedyś ktoś ocenił mnie niesłusznie, że tak powiem "po wyglądzie" - po bliższym poznaniu wyszło tak, ze obecnie się przyjaźnimy, a tej osobie do dziś jest głupio gdy wspomnę tamtą sytuację.
  Osobiście staram się nikogo nie osądzać, ale mówię STARAM się. Nie zawsze się udaje, często ludzka natura wygrywa.

  OdpowiedzUsuń
 5. świetny post ! bardzo dobrze tutaj wszytsko ujęłaś :)
  świetny blog ! :) na pewno jeszcze tu zajrzę :))
  jak dopiero zaczynam, wiec zapraszam ! obserwacja i komentarze mile widziane ! :):*
  pozdrawiam!
  klaudiaxo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta sytuacja z babcią tutaj miała inne zakończenie, jeszcze nie słyszałam, żeby starszy człowiek się upominał o miejsce, raczej pokornie czekał i po cichu liczył na zwolnione miejsce. Niestety dzisiejsze społeczeństwo jest zbyt ''zmęczone'' i zabiegane aby kogoś dostrzec

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja czasami jestem w gronie moich ,,znajomych" i ciągle słyszę, jak oni oceniają ludzi z innych szkół, klas. Moja koleżanka właśnie z innej szkoły jest oceniana jako osoba ,,rządząca się", i ogólnie ,,głupia". Może sprawia takie wrażenie, ale chodziłam z nią na lekcje tańca, tam bardzo dobrze ją poznałam, oprócz tego pojechałam z nią na kolonię, gdzie okazała się świetną dziewczyną i przyjaciółką. Przykro coś takiego słyszeć. Mówiłam jej to, ale ona jest świetna, w ogóle się tym nie przejmuje, mówi, że one są dla niej nikim, dlatego nie bierze sobie ich uwag do serca.
  http://olllie-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Never judge a book by its cover. To jest prawda! Kim my jestesmy zeby innych oceniac? Ale niestety i tak ludzie oceniaja innych po pierwszej rozmowie bo to jest pierwsze wrazenie!
  Obserwujemy?

  xoxo
  Fashfab

  Join our Romwe Giveaway! Zapraszam na rozdanie Romwe!
  Romwe Giveaway

  OdpowiedzUsuń
 9. Strasznie wciągnął mnie ten post i powiem Ci że zgadzam się z Tobą w 100% przeważnie ludzie oceniają innych "z góry", najczęściej nie jest to nic miłego, niestety.
  pisałaś u mnie o wzajemnej obserwacji więc ja bez namysłu juz obserwuje i czekam na rewanż :)
  pozdrawiam,
  xxoxxoxxoxo.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak właśnie te plotki :/ http://przyszopceuszatych.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo mądry post! Zgadzam się w 100%
  http://zuzaa-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Właśnie! Nie można oceniać ludzi po kilku minutach od spotkania a co dopiero po usłyszanych plotkach.
  Dla mnie to jest głupota. Co prawda czasami są sytuacje gdy ktoś od razu po pierwszych "słowach" znajomości wydaje się być niekulturalny i nie miły. Ale i tak nie wiemy jaki on jest naprawdę. Sytuacja z tą babcią też mnie poruszyła. Bo nie rozumiem takich ludzi. Ktoś może młodszy ale potrzebuje bardziej tego siedzącego miejsca niż babcia która biegnie za autobusem bo jej ucieka... Ja wiem, że są też babcie które naprawdę są schorowane i nie mogą za długo stać ale jest tak, że takie osoby przeważnie nie "pchają się na siłe" na zajęte miejsca. Ta dziewczyna o której pisałaś to dobry przykład na to że nie wolno tak oceniać ludzi i od razu oczerniać.

  Pozdrawiam! :)
  mozedzis.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Spotkałam się już wiele razy z ocenianiem ludzi , niestety : ( . Bardzo mądry post , zgadzam się w 100 % . Pozdrawiam i życzę miłego dnia !
  + Obserwacja ? , daj znać u mnie : lublins.blogspot.com .

  OdpowiedzUsuń
 14. Często byłam oceniana przez ludzi ze względu na wygląd. Teraz już nie, ale znaleźli nowy temat: moją miejscowość. Nie byli a oceniają. To smutne :(

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej! Ciekawie piszesz;D Świetny blog! Czekam na następny post! Obserwuję i liczę na rewanż:)


  http://sandra-suzy-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Zgadzam się, oceniamy ludzi. Najpierw patrzymy jak wyglądają, potem zwracamy uwagę na ich zachowanie, a później na to, co o nich wiemy. Najokropniejsze jest ocenianie na podstawie plotek. Najgorsze, co może być.
  Nie powinno się oceniać innych. Ale czasem po obserwacji czyjegoś zachowania można stwierdzić czy jest nieśmiałym introwertykiem czy niespokojnym extrawertykiem. Na podstawie ubioru możemy domyślić się, np. jakiej muzyki dana osoba słucha i w ten sposób dobrać sobie znajomych pod względem zainteresować.
  Natomiast ocenianie po pięciu minutach jest nie w porządku.
  Tak samo po jednym konkretnym zachowaniu, nie znając motywów etc.
  Co tej historii, którą opisałaś na końcu, to chyba od dłuższego czasu krąży po Internecie, bo kiedyś się już na podobna natknęłam.

  Pozdrawiam :)
  Angelika JJ
  __
  http://angelikaproject.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Takie życie już od małego nas wszyscy oceniają, a jak jesteśmy coraz starsi to ciągle komentują nasze zachowanie. Takie życie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za bardzo miły komentarz :)) również obserwuję :)

  https://maadeleinefashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. zdecydowanie się zgadzam! świetnie napisane, bardzo miło się czyta. naprawdę wspaniały blog, pisany z serca i przemyślany :)
  obserwuję i będzie mi bardzo miło, jeśli także mnie zaobserwujesz ;)

  positivelittlethink.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mądry i pouczający tekst! :-) chętnie jeszcze tutaj wrócę
  Może obserwacja, ja już obserwuje :)

  http://nataliazarzycka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 21. masz bardzo dużo racji. Tak naprawdę od pierwszych chwil naszego życia, jesteśmy oceniani.

  nataliaasworld.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Zgadzam się z Tobą w 100%!
  Świetnie napisane, chwytliwe i przejmujące :)

  Zapraszam - jeśli Ci się spodoba zaobserwuj, z chęcią się odwdzięczę :)
  www.seeelow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Zgadzam się z Tobą. Ciekawy blog, będę tu częściej wpadać :)

  http://sweet-pen.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Zawsze będziemy oceniać kogoś z góry- znam jeszcze go poznamy... taka nasza natura ;] dlatego trzeba się powstrzymywać z negatywną oceną :)
  vogueswing.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetny blog ♥
  Jestem tutaj po raz pierwszy i jestem pewna że wrócę na pewno !
  zapraszam do mnie może obserwacja? ♥

  OdpowiedzUsuń
 26. Zgadzam się z Tobą :) uważam, że ludzie nie powinni nikogo szufladkować po kilku zdaniach czy zwykłym spojrzeniu. Ja niestety często sama tak robię, że widząc kogoś, z góry zakładam, że taka osoba jest "taka czy owaka". Nie dzielę się z nikim moimi wrażeniami, bo często jest tak, że potem ta osoba okazuj się zupełnie inna i jest mi wtedy najzwyczajniej głupio. Takie rzeczy zachowuję dla siebie, niestety inni nie potrafią i oceniają kogoś, a potem jeszcze gadają na jego temat i sieją niepotrzebne plotki. W moim otoczeniu wiecznie są jakieś niedomówienia, wywołane ludzką głupotą i brakiem chęci zapoznania kogoś bliżej. Powinniśmy chwilę poczekać zanim kogoś ocenimy i wrzucimy do jednego wora.
  Pozdrawiam,
  kobiety-przodem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 27. Masz 100% racji :D Zauważyłam, że Twoje posty są pisane na bardzo ciekawe tematy, dające czytelnikom do myślenia :)
  Obserwuję bo naprawdę warto i dziękuję za obserwację u mnie :D

  http://chaselie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 28. Sama prawda.

  ja również obserwuję ;3
  http://honii-loving-the-sun.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 29. Dobrze gadasz :D
  http://karollasworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. Zgadzam się z Tobą w pełni :)
  obserwuje , zapraszam do mnie
  www.greenpinkandcafe.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 31. Zgadzam się w stu procentach...szkoda, że najwięcej mają do powiedzenia o kimś osoby,które nie zamieniły z tym kimś zdania ;)
  Zapraszam Cię do mnie na notkę o spodniach dresowych :)
  PS zapraszam do obserwowania, z przyjemnością się odwdzięczę!
  fimejl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetny blog i świetnie piszesz :)
  Polikasz mi linki z Sheinside? (sprawdzam uczciwość)
  http://paulaa-fashion.blogspot.com/2014/04/sheinside.html
  Wzamian umieszczę Cię na moim blogu, i mogę pokomentować twoje wpisy :)
  Może obserwacja za obserwacje?
  Odezwij sie u mnie
  Pozdrawiam! <3

  OdpowiedzUsuń